• Dış Cephe Boyamada Püf Noktalar

   

  Uygun bir dış cephe boyama işi projesi göründüğü kadar kolay bir şey değildir. Eğer bu alanda tecrübeniz yoksa seçeceğiniz en iyi yol profesyonel bir boya işi ehli ile anlaşmaktır. Ama yine de bu işi kendiniz yüklenmek istiyorsanız, yapacağınız boya işi öncesi planı ve hazırlığı en az sizin seçeceğiniz boya kalitesi ve rengi kadar önemlidir. Dış cephe boyamada püf noktaları bilmek işinizin daha kaliteli ve temiz bir hale gelmesine yardımcı olur. 
   

  Hazırlık planında izlemeniz gereken adımlar


  Dış cephe boyama işine başlamadan önce hazırlık yapmanız bir gerekliliktir. Bu işlem biraz zaman alabilir ancak işin genelinde harcayacağınız zamanları düşündüğünüzde bunlardan kazanacağınız zamanlar sizi artıya çıkartırlar. Dikkate almanız gereken bazı noktaları belirtecek olursak :
  -Boya işi yapacağınız alanın analizini yapmalısınız.
  -Uygulayacağınız boya rengini önceden kararlaştırın ve evin genel tasarımıyla uyumlu olmasına dikkat edin.
  -Dış cephe boyama da kullanacağınız boya malzemesinin çeşidine ve niteliğine karar verin.
  -İhtiyacınız olan boya miktarını belirleyerek yalnızca yetecek kadar almaya dikkat edin.


  Eğer kullanacağınız boyanın kalitesi ve uygulandığı yere sağlıklı olarak uyup uymayacağına dair şüpheleriniz varsa, işinde ehil bir boyacıya danışmak iyi bir fikirdir. Farklı dış mekanlarda farklı etkilere maruz kalan bölgelerde farklı çeşit ve kalitedeki boyaların verdiği verim değişkenlik gösterdiği için bu şartları ve seçenekleri çevrenizden edineceğiniz bilgilerle değerlendirmek büyük fayda sağlar. Yanlış boya, renk veya çeşit seçerek başladığınız bir boyama işi size hem bol miktarda ekonomik zarar getirebilir, hem de o zamana kadarki harcadığınız bütün emeklerin erken şekilde sona ermesine sebep olur.
   

  Dış Cephe Boyama 


  Boyama için yüzeyde yapılan hazırlıklar
  Bu bölüm biraz daha emek yoğunluğu gerektiren bir işin başlangıcını oluşturur. Bu alanda alacağınız yardım oranına göre elinizden çıkacak işin hedeflediğinizden daha güzel olma ihtimali artar. Bunun için zaman konusunda sıkıntınız olmaması ve acele etmemeniz önemlidir. Eğer kestirmeden gitmeye kalkarsanız bakım ve onarım işleri için olması gerekenden çok daha erken önlemler alma ihtimaliniz oluşabilir. Yine birkaç önemli detay verecek olursak :


  - Dış cephe boyama işi öncesi dış cephenin sağlam şekilde yıkanması,
  - Eski boya dökülüyor ise bu yerler kazınarak düzleştirilmesi,
  - Boya gelmesi istenmeyen alanların ve pencerelerin kapatılması,
  - Ham ahşap olan bölgelerin astarlanması gibi önlemler alınmalıdırlar.

  Profesyonel boya ekibi ile anlaşmak

  Dış cephe boyama işi riskli bir işlemdir ancak evinizin dış görünümüne etkili bir yenilenme kazandırabilir. Bu sayede boyanın altındaki malzemeler de korunmuş olur. Bu işi kendi yapmaya kalkan bir çok ev sahibi güzel sonuçlar alabilir. Bunun sonrasında eğer bu işi profesyonel bir ekiple yaptığımızda nasıl bir fark olacağını anlamamız için üzerinden biraz zaman geçmesi gereklidir. Eğer bu riski göze alamıyorsanız işin en başından profesyonel ekiplerle anlaşmanız sizin yararınıza olacaktır.